Dnes je Medzinárodný deň žien, ktorý sa oslavuje po celom svete. Naše obchodní členovia komory a partneri majú na svojich kľúčových vedúcich pozíciách silné ženy. Sú to šikovné a pracovité ženy pripravené prelomiť akýkoľvek mýtus o strojárskom priemysle a úlohe žien vo vnútri. Sme tiež hrdí na to, že sa náš pomer mužov a žien Indickej komore v priebehu rokov zvyšoval, pričom ženy zastupujú kľúčové riadiace pozície bez ohľadu na to, či sú na Slovensku alebo v Indii. Indická obchodná komora v Slovenskej republike oslavuje Medzinárodný deň žien.
S našim členom, CSM Industry, sme sa bližšie pozreli na to, ako lámu mýtus o úlohe žien v strojárskom priemysle. CSM Industry je členom Indickej obchodnej komory od roku 2019, kde sme ich predstavili firme BEML.
CSM je tradičná obranno-civilná výrobná spoločnosť zo Slovenska (bývalého Československa) od roku 1967. Jej najslávnejším vlajkovým produktom je UDS Excavator 214 založený na podvozku TATRA 6x6 (vo verziách Civil-Firefighting-Defense), ktorý však úzko spolupracuje aj s nemeckým Rheinmetall Man, IVECO Defense v Taliansku alebo BEML v Indii.
Nedávno sme dodali ozbrojeným silám SR päť kusov vojenských bagrov UDS (verzia NATO) a pokračujeme v medzinárodnom úsilí. India je jedným z našich kľúčových budúcich trhov, uviedla výkonná riaditeľka CSM Erika Krnacova pri príprave na svoje dopoludňajšie kolo v továrni.
Výkonná riaditeľka Erika Krnáčová testuje v továrni nový bager UDS.
Dôležitosť strojárstva
Deň žien v strojárstve je každoročne 23. júna a oslavuje úspechy ženských inžinierok. V súčasnosti tvoria ženy iba 9% odborníkov na strojárstvo. Strojárstvo bolo odvetvím, v ktorom tradične pracovalo nedostatočný počet žien. Vždy sa na naň pozeralo ako na odvetvie, v ktorom dominujú muži, a to hlavne kvôli svojej technickej povahe, ale veci sa, našťastie, menia.
Inžinieri nám pomáhajú riešiť problémy, uľahčujú procesy náročné na čas alebo energiu a udržiavajú strojné zariadenia dobre udržiavané, efektívne a správne fungujúce. Je preto nevyhnutné, aby sme mali dobré zastúpenie žien v strojárskom priemysle.
Pracoviská CSM „priateľské k ženám“
Bolo by nespravodlivé tvrdiť, že strojársky priemysel sa nesnažil prilákať viac žien tým, že by ich pracoviská boli „priateľskejšie k ženám“. Strojársky sektor si už dávno získal reputáciu toho, že nie je k ženám veľmi ústretový, ale to sa mení. Meníme sa.
Keď som nastúpila, bola som prekvapená, koľko žien tu pracuje. Teraz to s odstupom času vnímam trochu inak a nepripadá mi to nijako zvláštne. Zistila som, že aj ženy majú miesto v tomto strojárskom priemysle, povedala mladá Katarína Tobiková, projektová manažérka a vedúca výroby komponentov.
Vedúca oddelenia výroby komponentov CSM, Katarína Tobiková, ktorá ukazuje mužom, ako na to.
Náš záväzok k rodovej rovnosti
Na Medzinárodný deň žien a počas celého marca sa ženy oslavujú na celom svete za ich úspechy a prínos pre spoločnosť. V odbore CSM Industry sme sa zaviazali dosiahnuť rodovú rovnováhu prostredníctvom posilnenia postavenia žien a budeme v tom pokračovať.
Otázky, ktoré sme sa chceli opýtať
Erike a Kataríne sme položili niekoľko otázok o ich súčasných úlohách.
Q1. Ako vidíte postavenie žien v strojárskom priemysle?
Katarína: Keď som nastúpila, bola som prekvapená, koľko žien tu pracuje. Teraz to s odstupom času vnímam trochu inak a nepripadá mi to čudné. Zistil som, že v tomto priemysle majú miesto aj ženy.
Erika: Nevnímam to ako zvláštnosť, že ženy pracujú v strojárskom priemysle. Možno aj preto, že pochádzam z rodiny, kde boli môj otec a mama inžinieri :-) a zázemie strojárstva bolo na Slovensku vždy dosť silné.
Q2. Ako ste sa dostali k ponuke pracovať pre CSM Industry a uvažovali ste o jej prijatí?
Katarína: Prostredníctvom kontaktu. Ani som neváhala. Prišla mi ako vzrušujúca príležitosť a výzva naučiť sa niečo nové v oblasti, o ktorej som si nikdy nemyslela, že v nej budem pracovať.
Erika: Ponuku som dostala prostredníctvom referenčného kontaktu a keďže na Slovensku je veľmi málo tradičných slovenských výrobcov strojov s ich finálnym produktom (dá sa spočítať na prstoch jednej ruky) a vlastnou vývojovou kanceláriou, rozhodnutie bolo pomerne jednoduché .
Q3. Ako vnímate svoju každodennú prácu v prevažne mužskom tíme?
Katarína: Mám pocit, že muži sú pred nami opatrnejší a nehovoria veci na rovinu, ako by hovorili iným mužom. Ale sú očarujúce a stále sú ochotní pomôcť mi všetko vysvetliť, keď niečomu nerozumiem. A „ženy v strojárstve“? Muži si už asi zvykli. ;-)
Erika: Podnety, argumenty, fakty a výsledky sú rozhodujúce, či už ide o muža alebo ženu.
Q4. Ako zvládate postavenie ženy - matky, priateľky a vašej práce. Takzvaná rovnováha medzi pracovným a súkromným životom?
Katarína: Keďže som mladá a nemám žiadne veľké záväzky, nemám s tým problém.
Erika: Stále mám čo robiť, aby som našla správnu rovnováhu. Prevláda „práca“, aj keď s vekom je potrebné dodržiavať aj „psychohygienu“ na udržanie predvídavosti a triezveho uväzovania.
Q5. Na akom projekte momentálne pracujete?
Katarína: Na rôznych projektoch týkajúcich sa výroby komponentov. Náš zákazník s primárnymi komponentmi, spoločnosť Liebherr, mi dáva vynikajúcu šancu vzdelávať sa a vynikať. Čo musí byť, sa snažím dokončiť.
Erika: Tisíce vecí od skorého rána do večera. Tisíce výziev, problémov a príležitostí.
Q6. Kto sú vaše ženské idoly?
Katarína: Určite moja mama ;-)
Erika: Každý človek je svojím spôsobom jedinečný a jeho správanie je nenapodobiteľné.
Q7. Čo by vás urobilo šťastnejším na Deň žien? Kvetina alebo teplá večera?
Katarína: Obaja. Hlavne, že to bolo od srdca.
Erika: Keďže som pragmatička, tak B, b, b ;-))) ... kvety sú nádherné na lúke alebo v záhrade, tak ich nechajme potešiť všetkých.
Riaditeľka obchodného rozvoja Blanka Parobeková rokovala s technickým riaditeľom Petrom Kubinským a stavebným inžinierom Petrom Minačom o novom projekte UDS 224.
CSM INDUSTRY Ltd - člen Indickej obchodnej komory v Slovenskej republike od roku 2019
8. marca 2021